Proč zrovna “Do náruče” ?

Objímáte se rádi?
Napadlo Vás někdy, jak je takovýto dotek důležitý?
Chcete se dovědět více o významu a přínosu objetí v každém věku?
 

Petr Pražák publikoval na stránce Psychologie.cz zajímavý článek na toto téma s názvem Chvála objímání.
 
Dotek a tělesný kontakt spouští v našem organismu lavinu pozitivních důsledků. Jak dlouho má takové objetí trvat?

„Potřebujeme čtyři objetí denně, abychom přežili, osm objetí, abychom normálně fungovali a dvanáct, abychom rostli,“ říkávala respektovaná rodinná psycholožka Virginia Satirová. Tato poetická metafora je potvrzena vědeckými studiemi. Objetí a podporující doteky jsou nezbytné pro naši fyzickou i duševní pohodu i štěstí.

ObjetíLidský dotek je důležitou složkou plného a naplněného života. Je to naše psychologická a fyzická potřeba. Dotek pomáhá dětem růst a dospělým rozkvétat. Dává úlevu při bolesti a odstraňuje úzkost. Podporuje naši psychologickou odolnost.

Mnoho lidí ztratilo kontakt s dotekem. V současném rychlém světě nemáme čas na dlouhá objetí, podpůrné doteky či rozmazlující masáže. Čím více jsme připojeni na virtuální sítě, tím více jsme odpojeni od skutečného lidského kontaktu. V naší kultuře se navíc objímání moc nenosí. Pro mnoho lidí je stále objetí, pokud nejde o dítě či jejich partnera, dokonce něco zapovězeného.

S dotekem a objetím se často pracuje na seminářích osobního rozvoje a je vidět, jak jsou mnozí lidé po doteku doslova vyhladovělí. Přes počáteční rozpaky většinou všichni roztají a postupně se z nich stávají zapálení objímači. Mají pro to dobré důvody.
 
Vymazlené štěstí

Poctivé objetí je nejrychlejší způsob, jak můžete zvýšit hladinu hormonu oxytocin ve svém těle. Oxytocin, někdy také nazývaný drogou lásky, má spoustu pozitivních účinků:

    Objetí
  • Zklidňuje nervový systém a podporuje pozitivní emoce
  • Zároveň snižuje krevní tlak, což je důležité zejména, pokud cítíte úzkost
  • Snižuje také hladinu stresového hormonu a zlepšuje kvalitu spánku
  • Pomáhá zvyšovat vaše sociální propojení a pocit sounáležitosti mezi lidmi

Není tedy překvapením, že studie také ukázaly, že více se objímající páry spolu častěji zůstávají.

Podle výzkumů profesorky Tiffany Fieldové je dotek naprosto kritický pro růst, rozvoj a duševní zdraví dětí. Vymazlené děti jsou více odolné proti stresu i v dospělosti. Pokud chcete něco udělat pro budoucí generace, objímejte je, dokud jsou ještě malí.
 
Lidský dotek dokáže uzdravovat. Klinické výzkumy ukázaly, že vřelý dotek dokáže ulevit od bolesti a zároveň napomáhat procesu uzdravování. Proč tomu tak je? Pokud jste vystaveni velkému stresu, vaše tělo začíná produkovat stresový hormon kortizol, který zpomaluje proces hojení.

ObjetíDotkne-li se vás někdo, když jste ve stresu, vaše tělo začne produkovat oxytocin. Jak oxytocin proniká do našeho těla, je doslova schopen urychlit uzdravující procesy a rány se mnohem rychleji hojí. Hormony uvolňované objetím podporují pozitivně také náš imunitní systém.

Objetí dokonce pomáhá zmírnit existenciální strach ze smrti. Při výzkumu na toto téma se prokázalo, že pokud není k dispozici skutečný člověk, může pomoci, když si obejmete plyšového medvídka.

Průměrné objetí údajně trvá tři vteřiny. To alespoň zjistila studie, která zkoumala objetí sportovců po závodech na olympiádě. Pokud ale chceme, aby objetí přineslo všechny výše popsané pozitivní účinky, měli bychom přidat. Ideální objetí má trvat dvacet vteřin a více. Nejméně tolik času je potřeba, aby se zvýšila hladina oxytocinu na potřebnou úroveň.

Naštěstí pokud někoho objímáme, má to tu výhodu, že to není jednosměrný akt. Objetí je druh doteku, při kterém když dáváme, zároveň také přijímáme.
 

Zdroj: PRAŽÁK, Pert. Chvála objímání. Psychologie.cz [online]. 1.8.2016. Dostupné z: <https://psychologie.cz/chvala-objimani/>.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *